Výlety po Česku     Výlety po Česku
Přístupy na stránku

GPS - Global Positioning System

Vydáno: 16.6.2009   (7468 přečtení)Tento článek je součástí série článků, které se zabývají technologií GPS, vkládání souřadnic GPS do fotografií a následném zobrazovaní fotografií v programu Google Earth.


GPS - Global Positioning System je systém pro určování polohy. Jedná o vojenský systém vyvinutý a provozovaný ministerstvem obrany USA.
Systém pracuje na principu vysílání signálů z družic, které jsou zachytávány přijímačem. Zjednodušeně řečeno přijímač zjišťuje svojí vzdálenost od jednotlivých družic a z toho vypočítává svoji polohu. Přijímač signály pouze přijímá, sám nic nevysílá. Není ho tedy možné zaměřit. Nelze tedy například jen pomocí této technologie sledovat vozidlo. Pokud se tento systém používá pro sledování vozidel, musí být doplněn nějakým vysílačem. Například GSM. Přesnost určení polohy je při použití běžného přijímače většinou v řádech jednotek metrů. Pokud přijímač zjišťuje polohu opakovaně, lze z těchto hodnot vypočítat i rychlost a směr pohybu. Je tedy možné přijímač GPS používat i jako měřič rychlosti na kolo a podobně.Většina přijímačů GPS umí ukládat naměřené hodnoty, takže je možné zpětně zobrazit prošlou trasu.

Existují ještě další systémy pro určování polohy:
Ruský GLONASS
Evropský Galileo není v provozu vyvíjí se
Čínský Compass není v provozu vyvíjí se

GPS souřadnice je možné samozřejmě zjišťovat GPS přijímači. Ale je možné tyto souřadnice zjistit i z mapy na internetu.
Ukažme si to na příkladu na mapě amapy.atlas.cz:
Na mapě najděte místo, u kterého chcete zjistit souřadnice. Pokud by se vám špatně hledalo na klasické mapě, můžete si přepnout na mapu leteckou.
Na modré liště si najeďte myší na "Nástroje" a následně na roletce klikněte na položku "Souřadnice GPS". Otevře se vám okno "Souřadnice GPS".
Poté už stačí jen kliknout na místo, kde se nachází určené místo a z okna "Souřadnice GPS" zkopírovat danou souřadnici. Například 50°4'32.92"N; 14°26'54.47"E.

Souřadnice se udávají v různých formátech. Například:
50.07967 14.42977
N50 04.780 E14 25.786
N50 04 46.81 E14 25 47.17
50°04'46.81"N 14°25'47.17"E
Všechny tyto varianty jsou souřadnice stejného místa na Václavském náměstí v Praze.

Souřadnice se mezi sebou dají převádět. Pro převod lze použít například převodník na stránce www.vyletypocesku.cz/gps Tento převodník převádí souřadnice a zároveň zobrazuje odkazy pro zobrazení v různých mapách a zároveň generuje soubory ve tvaru GPX pro použití v GPS přístrojích a soubory ve tvaru KML pro Google Earth.


Web je provozován na redakčním systému DSRS.
Vyhledávání
Katalog náhodný výběr
Granit
Původní i překladová populárně naučná literatura a beletrie, literatura pro volný čas a pro mládež.