Výlety po Česku     Výlety po Česku
Přístupy na stránku

Vkládání GPS souřadnic do EXIFu fotografií

Vydáno: 13.7.2009   (10514 přečtení)

Pokračování série o technologiích GPS. Doporučujeme přečíst předchozí dva články.
Pokud máte fotografie, které nemají v EXIFu uloženy GPS souřadnice a zároveň máte záznam stopy z GPS navigace, pak je možné vložit GPS souřadnice do exifu fotografií.
Existuje více možností. Jednou z možností je program gpicsync, který můžeme stáhnout z adresy code.google.com a na kterém budeme popisovat postup. Výhodou tohoto programu je mimo jiné i to, že je k dispozici i česká verze, program je dostupný jak pro Windows tak i pro Linux a navíc je zdarma.
Ukázky a popis se bude týkat verze dostupné v době psaní článku (verze 1.28)

Program gpisync nainstalujeme a spustíme. Pokud dáváte přednost češtině, tak v menu Options změňte Language na Czech. Po dalším spuštění je program v češtině.


Program pracuje na jednoduchém principu, kdy zjistí z Exifu čas pořízení fotografie a v záznamu stopy z GPS navigace se pokusí najít v jakém místě byl v tomto okamžiku fotograf a doplnit tento údaj do Exifu fotografie.
Předpokladem pro správnou funkci je, že máme správně nastavený čas ve fotoaparátu. Pokud by toto splněno nebylo, je možné v programu nastavit korekci času.

Nutností je mít fotografie :-) Dalším co potřebujeme je záznam stopy ve formátu GPX nebo NMEA.

Jedním z problémů na který pravděpodobně narazíme je to, že GPS navigace do GPX souboru ukládají data v čase GMT (Greenwich Meridian Time). Toto platí pravděpodobně pro všechny navigace GARMIN a pravděpodobně i pro ostatní navigace. Ale není vyloučené, že některý výrobce navigací toto řeší jinak.
Lokální čas v ČR je v případě zimního času o 1 hodinu vyšší, v případě letního času o 2 hodiny vyšší.
Tento údaj vkládáte v programu do položky UTC Offset. Pokud byly fotografie pořizovány v zimním čase, vkládejte 1, pokud v letním vkládejte 2. Toto se týká se pouze fotografií pořízených v ČR. V případě, že jsou fotografie z jiného časového pásma, je třeba zjistit, jaký je časový posun. Podstatné také je, zda byl při focení na fotoaparátu nastaven místní čas nebo čas platný v ČR.

Práce s programem je vcelku jednoduchá.
Vybereme Složku s fotografiemi. Soubor s GPS stopou. Nezapomeneme vyplnit UTC Offset. Ostatní položky můžeme ponechat tak jak jsou.

Po stisku tlačítka „Synchronizuj program“ začne doplňovat do exifu GPS souřadnice. Zároveň vytvoří soubor doc.kml který můžete otevřít programem Google Earth.


Trasa zobrazena v programu Google Earth. V trase jsou náhledy fotografií s možností je zvětšit.


Ve fotografiích jsou v Exifu uloženy souřadnice GPS.
Zobrazení Exifu v programu Irfan View


Vložit komentář
Komentář bude zobrazen až po schválení administrátorem
Váš email:
Vaše jméno:
Titulek:
Text:

Ochrana proti spamu:

Napište kolik je jedna plus jedna     


Web je provozován na redakčním systému DSRS.
Vyhledávání
Katalog náhodný výběr
Granit
Původní i překladová populárně naučná literatura a beletrie, literatura pro volný čas a pro mládež.